Aktualności

Diamentowe Gody Państwa Anny i Józefa Jończyków

W kwietniu 1951r. Józef Jończyk przyjechał do Lwówka Śląskiego z Tomic koło Wadowic, do brata, który już osiadł na ziemiach odzyskanych.

W 1952r. we Lwówku Śląskim osiedliła się również Anna z domu Bitner, która przyjechała z Ożarowa koło Opatowa, do swojego rodzeństwa.

Końcem roku 1952, Józef, który usłyszał od swojej bratowej o czarnowłosej Annie, udał się w odwiedziny do przyszłego szwagra celem jej poznania. Z tego wieczoru Anna zapamiętała szczupłego, wysokiego mężczyznę w lśniących oficerkach i gabardynowym płaszczu, który początkowo nie wpadł jej w oko. Józef jednak nie dał za wygraną i po dwóch dniach po raz kolejny stanął w drzwiach domu Anny.

Młodzi początkowo mieli czas spotykać się tylko wieczorami, bowiem Józef pracował jako energetyk i często przebywał w delegacji. Po tym jednak, jak w styczniu 1953r., Józef dowiedział się o konieczności wyjazdu na ćwiczenia wojskowe, podjął  zdecydowane kroki i poprosił matkę Anny o wyrażenie zgody na ślub.

18 lutego 1953r., po powrocie ze wspomnianych ćwiczeń, Anna i Józef stanęli na ślubnym kobiercu. Na dobry początek dostali małe mieszkanie przy ulicy Jaśkiewicza, noszące jeszcze widoczne ślady wojny. Józef w celu zapewnienia lepszych warunków życia od razu podjął pracę w Zakładzie Energetycznym Jelenia Góra, gdzie przepracował 40 lat. Anna natomiast zajęła się domem. W 1954r. na świat przyszła ich pierwsza córka Marta, a rok później córka Barbara.

W 1959r. urodził się natomiast jedyny syn Aleksander.

            Podczas gdy Anna poświęciła się rodzinie i wychowaniu dzieci, Józef, jako energetyk, elektryfikował kraj, brał udział w wielu akcjach likwidacji katastrof, w tym m. in. przy przerwaniu tamy przy kopalni „Konrad” w 1987r., a także usuwaniu skutków huraganów. Należy również wspomnieć o udziale Józefa w usuwaniu skutków powodzi jakie przez te lata nawiedziły okolice Lwówka. Wielokrotnie odznaczony brązowymi i srebrnymi odznakami- Zasłużony dla Energetyki. W 1985r. odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Przewodniczącego Rady Państwa.

Wpisany do Księgi Zasłużonych Zakładu Energetycznego.

            W 1965r., po śmierci syna, Państwo Jończyk wraz z dziećmi przenieśli się do domu przy ulicy Betleja. Po odchowaniu dzieci w 1966r. Anna podjęła pracę w szwalni, a następnie pracowała w zakładzie Elwro w Płakowicach. W latach 80-tych córki Marta i Barbara opuściły rodzinny Lwówek i założyły własne rodziny. Mimo to z sentymentem wracają w rodzinne strony.

            W 1997r. Anna i Józef po raz kolejny musieli opuścić swój dom, co było skutkiem powodzi stulecia. Postanowili jednak pozostać w mieście, które ich połączyło i do dziś mieszkają we Lwówku Śl. przy ulicy Stogryna.

Państwo Jończyk na dzień dzisiejszy mogą pochwalić się czterema wnuczkami i jednym prawnukiem. Mimo to nie poddają się i czekają na kolejne pokolenia rodziny Jończyków.

Jubilatom życzymy długich lat życia w dobrym zdrowiu i serdecznej opieki osób najbliższych.

Zdjęcia

Rejestr zmian

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 14 czerwca 2013 12:33
Dokument wprowadzony do BIP przez: Krzysztof Zając
Ilość wyświetleń: 1423
14 czerwca 2013 12:43 (Krzysztof Zając) - Zmiana danych dokumentu.
14 czerwca 2013 12:34 (Krzysztof Zając) - Dodanie zdjęcia [jubil_jonczyk_3_13.jpg] do dokumentu.
14 czerwca 2013 12:33 (Krzysztof Zając) - Dodanie zdjęcia [jubil_jonczyk_2_13.jpg] do dokumentu.